Go to main content

Hotel Anybody: Od vize k technické realizaci

Když jsem poprvé mluvil s Adamem Vodičkou o jeho vizích a o tom, jak by měl hotel Anybody fungovat, říkal jsem si: „Ty vole, to je ujetý“. Adam prohlásil: „Budeme fungovat bez recepce,  pokoje se budou samy naceňovat, hosté budou herci a diváky zároveň“. Mým úkolem bylo tyto vize převést do reality. Z Adamovy hlavy do jedniček a nul. V tomto článku vás pozvu do zákulisí toho, jak vznikalo technické řešení, které dělá hotel Anybody jiným hotelem. 

Hotel Anybody: Od vize k technické realizaci

A tak jsem do toho šel. Protože život je třeba si okořenit. Opustit komfortní zónu projektů pro korporace a udělat nějakou haluz pro Brno. A že to byla jízda, panečku. Programování světel vkleče s počítačem v umyvadle, správa serveru v autě na dálnici, lazení webu v mínusových teplotách s počítačem na bednách od limošky.

Vize

Zprostředkovat lidem nevšední a nerušený zážitek v anonymitě, to bylo naším cílem. Umožnit hostům vystoupit z rolí všedního dne a stát se zase tím puberťákem, co zažívá první lásku. Zadání IT projektu jak prase. Abyste chápali, měl jsem to celé navrhnout a naprogramovat.

Museli jsme to celé dál upřesnit:

 • Výběr a nákup pokoje proběhne online,
 • pro vyváženost obsazenosti se pokoje musí umět samy nacenit,
 • nebudeme mít recepci a tak check-in musí být taky online,
 • musíme hosty nějak pustit do zamčeného pokoje, olalá.
 • V pokoji musí být multimediální systém, který hostům pomůže vžít se do rolí.
 • A jak to budeme celé spravovat? Musíme mít administraci.

Je to sice pořád vágní, ale už víme kam jdeme. Teď už jen zvolit tu správnou cestu.

Slepá ulice

Původní myšlenka byla udělat průzkum trhu a spojit dohromady již existující řešení. Nebudeme přeci vynalézat kolo. Po průzkumu trhu jsme však zjistili, že nám nevyhovuje žádný hotelový, zámkový ani multimediální systém. A i kdyby ano, u jejich propojení bychom zestárli. Jinými slovy, kola existovala, ale jedno bylo hranaté, druhé umělo mimo ježdění i lítat a třetí bychom museli pořád posílat do servisu. A my jsme k tomu potřebovali ještě čtvrté a zbytek součástek, které by vytvořily celé vozidlo. 

Nakonec jsme se rozhodli, že to postavíme, jak se u nás v branži říká, na zelené louce. Postavíme to pro vás celé od základů a cizí řešení budeme integrovat jen v nejnutnějších případech.

Správný směr

Prozřením bylo, že jde vlastně o poměrně jednoduchý hotelový systém, podobný zadání z projektu v kurzu o softwarovém inženýrství v prvním ročníku VŠ. Tedy, na pozadí je databáze pro uchovávání informací o rezervacích a hostech. Nad ní existuje API, které z databáze vrací data v různých pohledech. A nad API existuje zákaznický web, administrační web a zámky.

Co však papírově vypadá jednoduše, nemusí být v realitě a komplexnosti celku tak triviální. A když k tomu přidáte pravidelnou dávku Adamových nápadů na vychytávky, je o legraci postaráno. Nebudu vás nudit technickými detaily, spíš vypíchnu špeky, co nás po cestě potkaly.

Dynamické naceňování pokojů

Jestli jste už někdy kupovali letenky, tak pak víte, že každý let má v závislosti na datu, obsazenosti a tom, jak vítr vane, jinou cenu. Anybody to má podobně. Ceny se počítají na základě atraktivity pokoje, dne v týdnu, obsazenosti ostatních pokojů v konkrétním dni a tom, jak se Honza Vlachynský vyspí. Právě ten poslední faktor čas od času způsobí, že cena pokoje náhodně padne pekelně nízko.

Zámky

Check-in probíhá online a recepce hotelu neexistuje. Proto byla otázka, jak pouštět hosty do pokojů, velmi palčivá a dlouho nezodpovězená. Existují dveřní zámkové systémy na magnetické karty, které jsou v hotelích hojně využívané. Nicméně, kdybyste viděli, čím se ty karty nabíjí, mysleli byste si, že jsme něco čórli z technického muzea. Jsou tu i cool a fresh startupy, které propojí zámky s telefonem. Jde však o řešení pro individuální využití bez možnosti API napojení. Nakonec se objevil spasitel Michael Danko a sestrojil nám kódové zámky na míru! Stačilo pak už jen generovat ke každé rezervaci unikátní číslo, které hosté vyťukají a zámek ověří jeho platnost.

Platební brána

Pokud nechcete prodávat lidské orgány nebo provozovat zážitkový hotel, jste asi v pohodě. My jste chtěli to druhé, ale vysvětlovat autoritám schvalujícím platební bránu pro váš web, že ten hotel opravdu není bordel, je poměrně těžké. Abyste to chápali, po integraci brány do webu musíte projít schválením autorit, aby Vám povolili přijímat opravdické platby. Mysleli jsme si, že při schvalování jde o kontrolu bezchybné integrace brány. Chyba. To je vůbec nezajímalo. Vyjadřovali se, jaké máme na webu fotky, jaké texty tam máme a nemáme a jak to celé na jejich subjektivitu působí. Byl to pro ně hampejz nebo hodinový hotel. Přidání posledního bodu do obchodních podmínek naštěstí uchlácholilo i toho největšího konzervativce.

Multimediální systém v pokojích

Když vejdete do pokoje, pod ruku vám hned přijde tablet. Z něho orchestrujete svůj zážitek. Pouštíte si scény namluvené herci, playlisty s hudbou a barevná světla. Namixovat koktejl technologií pro tuto část bylo oříškem. Zkoušeli jsme různé huby jako multimediální centra, rozličné značky světel, Android tablet i iPad, různé typy reproduktorů, zvažovali jsme nativní i webovou aplikaci pro ovládání. Nakonec jsme ušejkovali iPad, na kterém běží webová aplikace v kiosk módu, na který jsou napojená Phillips Hue světla a bluetooth reproduktory. 

Co bude dál?  

V prosinci 2018 jsme hotel spustili, je funkční a podle všeho se Vám moc líbí. Celou dobu jsme však pracovali s hypotézami, co by se lidem asi tak mohlo líbit. Až v reálném provozu vidíme, co opravdu funguje a co nee. Občas se dokonce potýkáme s tajemným opatem, který v hotelu straší a shazuje servery. Za první dva měsíce máme i poměrně dlouhý seznam návrhů na vylepšení. A tak v průběhu tohoto roku budeme pracovat na tom, abychom Anybody udělali ještě vychytanějším a opata poslali ke konkurenci.


Further reading

all posts
 • Kentico CMS & EMS

  How do we teach university students to use Kentico

  From time to time a Kentico partner ask me if I could relocate myself permanently and work for them full time. Unfortunately, I can’t do that because I am a freelancer and I am loy…

 • Kentico CMS & EMS

  How to add a column to UniGrid in Kentico admin

  In this post I will show you the way how to add a column to a UniGrid table in Kentico admin on an example of Product coupons.

 • Kentico CMS & EMS

  How to install Kentico step by step

  The Kentico documentation comprehensively describes all the standard ways how to install Kentico on your machine but in a very general way. So there is no step by step tutoria…